Ücretsiz Hosting ve Domain Nasıl Alınır?
Eylül 29, 2018
Web Sitesi Nasıl Kurulur?
Ekim 4, 2018

Web Tasarımı ve Kodlama

Web tasarımı ve kodlama

Web tasarımı, bilgisayar ve programlama dillerinin, gerekli alt yapıların ve bileşenlerin bir araya gelerek internet sayfalarını oluşturmanın kısa ve öz adıdır.

Web tasarım ve kodlama başlığımızdan da anlaşılacağı gibi birbiriyle ilişkili olan iki olgudur. Kesinlikle “kodlama” kullandığımız her elektronik aletin ve sanal dünyanın çekirdeği, temeli kısacası her şeyidir. Web tasarımı ve kodlama başlığı bu anlamda bakıldığında biraz tuhaf gözükebilir ki kesinlikle tuhaf bir başlık olduğunu kabul ediyorum.

Web tasarımı ve kodlama ilişkisi

Web tasarımı ve kodlama günümüzde aktif bir mesleğe dönüşmüş durumda. Öyleki üniversitelerimizde web tasarımı ve kodlama bölümleri mevcut. Hatta bu bölümlerde öğrenimini başarıyla tamamlayıp sınavlarda başarılı olan öğrenciler web tasarımı ve kodlama dgs sınavı sonrası Bilgisayar Mühendisliği bölümüne dikey geçiş dahi yapabiliyorlar. Bu konuyu da bir yazımızda detaylı olarak ele alacağımı şimdiden söylemek istiyorum.

Gelelim konu başlığımıza,öncelikle web tasarımı ve kodlama ilişkisini iyi anlamak gerekir. Web tasarımının %90’lık kısmını kodlama oluşturur, diğer %10’luk kısmı ise görsellerdir, yani grafikler. Aslında web tasarımı 2 olgudan oluşur.

Birincisi kodlama, ikincisi ise tasarım yani görsellik ve kullanıcıya hitap. Kullanıcıya hitap şu sıralar baya revaçta olan ve hepimizin sıklıkla gördüğü veya duyduğu UX(kullanıcı deneyimi).

İşte burada web tasarımı ve kodlama ilişkisi tam anlamıyla oturmaya başlıyor. Çünkü web tasarımı içerisinde UI(kullanıcı arayüzü) ve UX(kullanıcı deneyimi) iki temel taş var. UI(kullanıcı arayüzü) grafikler, düğmeler, kayan menüler, açılır pencereler ve aklımıza gelebilecek her türde bileşenin web sayfasına kodlama ile yerleştirilmesidir. UX(kullanıcı deneyimi) ise bu bileşenleri kullanıcıların tercih edebileceği şekilde sayfaya yerleştirmek yada sayfayı kullanıcılarla empati yaparak daha iyi ve verimli kullanabilecekleri hale getirmektir. Her ikisi de kodlamaya ihtiyaç duyar.

Web tasarımı ve kodlama konusunu ele alırken olaya bütünsel bakmak önemlidir. Çünkü bir web sayfası yapmak html kodları arasına head ve body etiketlerini ekleyip içerisine “Hello World” yazmaktan ibaret değil. Eğer iyi bir web sayfasına sahip olmak istiyorsanız ya profesyonel destek almalı yada iyi bir web tasarımcı olmanız gerekmektedir.

Web tasarım ve kodlama ile ilgili kurslar, eğitimler alıp bir sürü kitap okuyup yüzlerce hatta binlerce denemeler yapmak ve sürekli öğrenmeye açık olmak bir web tasarımcının hayatının parçaları olmak zorundadır.

Son olarak iyi bir web tasarımcı olmak öncelikle kodlamayı öğrenmekle başlar. Sonrasında ise grafiklerle sayfamızı giydirmek ve hoş bir görünüme kavuşturmak gerekir. Kodlama konusu da grafik konusu da derya deniz iki konu. Ancak sonraki yazılarımızda her iki konuya da değineceğiz.Kodlama dilleri nelerdir? Hangi kodlama dilini kullanmalıyım? Kodlama öğrenmek için neler yapmam gerekir? Kodlama kursunda neler öğretilir? Web sitesi nasıl kurulur? Web tasarım programları nelerdir? gibi sorularımıza cevaplar arayacağız.

 

Comments are closed.