Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web Tasarımı ve Kodlama
Ekim 3, 2018
seo-nedir-seo-nasil-yapilir
Seo Nedir Seo Nasıl Yapılır – İşte Cevabı
Temmuz 24, 2019

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web sitesi nasıl kurulur?


Web sitesi kurarken nereden başlanmalı?

Bir önceki yazımızda Web tasarımı ve kodlama ilişkisini basitçe incelemiştik. Gelelim ilk taşı nasıl koyacağımıza.Web tasarım deyince hepimizin aklına ilk olarak göze hoş gelen, resimlerle donatılmış, slayt gösterisi vs olan cafcaflı bir web site gelir öyle değil mi? Peki bütün bunların arka planı nasıl çalışır, merak edenler vardır ( en azından web tasarım ile ilgilenenler).

Yukarıda allayıp pulladığım kısımlar tasarımın alanına girer, ve bunların neredeyse tamamı koddan oluşur ( sağlam bir grafikçiniz yoksa sağdan soldan kırpdığımız resimler hariç :D ).
Günümüzde artık kodlama dilleri içe içe girmiş olsa da yine de birbirinden ayırt edilebilir birçok özellikleri muhakkak ki var. Bunlardan en bilinenleri php, asp, aspx, jps'dir.
Fakat şu detayı anlatmadan geçmek istemiyorum; öncelikle bir web tasarımcı olduğunuzu varsayalım ve 2 farklı müşteriniz var. Müşterilerden gelen talepler ise şu şekilde.
A müşterisi sizden kurumsal bir firma sitesi istiyor ve isteklerini sıralıyor;

 • Slayt olsun ve slaytları istediğimiz zaman yenileyebilelim
 • Sayfalarda değişiklik yapabilelim
 • Yeni sayfa ekleyebilelim
 • Referanslar sayfamıza da istediğimizde yeni referans ekleyebilelim
 • Birde bloğumuz olsun ara sıra blog yazarız

 • A müşterisi için yapmanız gereken web sitesi dinamik olmak zorundadır. Çünkü istenildiği zaman kolayca müdahale ederek yazılar, resimler eklenmeli hatta yeni sayfalar ilave edilebilmelidir. Bunun için de yönetim paneli olan dinamik bir web sitesi tasarlamak, yapılacak kodlamaya uygun veri tabanını belirlemek gerekir.

  Eğer php dili ile yapmaya karar verdiyseniz, veri tabanınız mysql veya mpdo olmalıdır. Veri tabanı ile ilgili konulara ilerleyen zamanlarda değineceğim.

  Kişi veya kuruluşlar genelde bu yapıda web sitelerine ihtiyaç duyarlar. Bu yapıda bir web site yapmak için yukarıda saydığımız kodlama dillerinden en az 2 tanesini bilmek zorundasınız.İşin içine slaytlar, efektler açılır pencereler ve dropdown menüler girecekse ki girmesi gerekir o zaman php, asp, aspx ve jsp'nin yanında birde java kodlama öğrenmeniz gerekir.

  Java konusunda faydalanabileceğiniz bir çok kaynak mevcut. Hali hazırda tüm bu alengirli özelliklerin çalışması için java kütüphanelerinde bir çok hazır kod mevcut. Aramızda kalsın ama bende java kodu yazmaya uğraşmıyorum, hazır yazılmışı varken değil mi? Öğrenmek iyidir fakat Amerika'yı da yeniden keşfetmeye gerek yok.

  B müşterisi ise sizden kurumsal bir firma sitesi istiyor ve isteklerini sıralıyor;

 • Slayt olsun fakat işimiz sabit o yüzden değiştirmeye gerek yok
 • 4 sayfa olsa yeterli, hakkımızda , iletişim vs.
 • Telefonumuz ve mail adresimiz yazsın, arayan soran olur.
 • Üç beşde firmamızın resmini falan koyarsak yeterli
 • Yazıları da size vereyim onları da eklerseniz tamamdır

 • B müşterisi için statik bir web sitesi yeterli olacaktır. Çünkü sabit bir yapı istenmekte ve kullanıcıların sürekli güncelleme veya yeni eklemeler yapmak gibi bir derdi yoktur. Diğerine göre basit görünse de ( ki bence de basit) son zamanlarda html'in evrim geçirerek html5 halini alması ve php ve diğer kodlama dillerine gerek duyulmadan sadece html bilgisi ile hareketli cafcaflı siteler yapılabiliyor olması biz web tasarımcılar için fiyat/emek dengesinde gayet makul.

  Aaa bu kolaymış dediğinizi duyar gibiyim ama hemen rehavete kapılmayın, her ne kadar bir veri tabanına ve o veri tabanına bağlantı yapmanıza gerek olmasa da yine java kullanmalısınız. Sadece java mı? Değil tabiki daha bunun style dosyaları var. Style dosyalarını da yakın zamanda kolay bir dille anlatmaya çalışacağım.

  Comments are closed.